Perry Nichols | Al J. Cone Lifetime Achievement | B.J. Masterson
Jon E. Krupnick | S. Victor Tipton | Judicial Achievement

Return to Awards Overview Page

FJA Founders Awards

Perry Nichols Award

1977 - Perry Nichols, Miami
1978 - Chester Bedell, Jacksonville
1979 - Robert Orseck, Miami
1980 - Al J. Cone, West Palm Beach
1981 - Justice Richard W. Ervin, Tallahassee
1982 - William Colson, Miami
1983 - Governor Reubin Askew, Orlando
1984 - Walter H. Beckham, Jr., Miami
1985 - Justice James C. Adkins, Tallahassee
1987 - J.B. Spence, Miami
1988 - Senator Claude D. Pepper, Miami
1989 - Eugene Patterson, St. Petersburg
1990 - Governor Leroy Collins, Tallahassee
1991 - Bill Wagner, Tampa
1992 - Judge Peter T. Fay, Miami
1993 - Talbot "Sandy" D'Alemberte, Tallahassee
1994 - Fredric Levin, Pensacola
1995 - Larry Stewart, Miami
1996 - Lefferts Mabie, Jr., Pensacola (Posthumously)
1997 - John F. Romano, West Palm Beach
1998 - Budd Bell, Tallahassee
1999 - W.C. Gentry and Wayne Hogan, Jacksonville
2000 - Lake Lytal, Jr., West Palm Beach
2001 - S. Victor Tipton, Maitland
2002 - W. McKinley Smiley, St. Petersburg
2003 - Neal A. Roth, Miami
2004 - Christian D. Searcy, West Palm Beach (Presented in 2005)
2006 - Howard C. Coker, Jacksonville
2007 - C. Steven Yerrid, Tampa
2008 - Gary Pajcic, Jacksonville (Posthumously)
2009 - Richard W. Slawson, West Palm Beach
2010 - Alex Villalobos, Miami
2011 - J. Michael Papantonio, Pensacola
2012 - Robert Parks, Coral Gables
2013 - Sen. Arthenia L. Joyner, Tampa

Back to Top

Al J. Cone Lifetime Achievement Award

1990 - Tony Cunningham, Tampa
1991 - Lefferts L. Mabie, Jr., Pensacola
1992 - Larry S. Stewart, Miami
1993 - S. Victor Tipton, Jr., Maitland
1994 - W.C. Gentry, Jacksonville
1995 - William M. Hicks, Miami
1996 - Michael Maher, Orlando
1997 - Christian D. Searcy, West Palm Beach
1998 - W. Dexter Douglass, Tallahassee
1999 - Aaron Podhurst, Miami
2000 - Bill Colson, Miami
2001 - J.B. Spence, Miami
2002 - Wayne Hogan, Jacksonville
2003 - Lake Lytal, Jr., West Palm Beach
2004 - Ira Leesfield, Miami
2005 - John F. Romano, West Palm Beach
2006 - Richard W. Slawson, Palm Beach Gardens
2007 - Supreme Court Justice Barbara Pariente and Judge Fred Hazouri, 4th DCA
2008 - Jeff Liggio, West Palm Beach
2009 - Howard C. Coker, Jacksonville
2010 - Fredric Levin, Jacksonville
2011 - Honorable Gary M. Farmer, Sr., West Palm Beach
2012 - Mickey Smiley, St. Petersburg
2013 - Lewis S. "Mike" Eidson, Miami

Back to Top

B.J. Masterson Award

1996 - The Family of B.J. Masterson
1997 - Wayne Hogan, Jacksonville
1998 - Richard W. Slawson, WPBeach
1999 - Lewis S. (Mike) Eidson, Miami
2000 - Joel S. Perwin, Miami
2001 - Herman Russomanno, Miami
2002 - John Romano, West Palm Beach
2005 - Howard C. Coker, Jacksonville
2006 - Michael Maher (Presented in 2007)
2008 - Paul Jess, FJA General Counsel
2009 - Ken Kranz, FJA Special Counsel
2010 - Larry Stewart, Miami
2011 - S. Sammy Cacciatore, Melbourne
2012 - Robert F. Spohrer, Jacksonville
2013 - Stephen F. Rossman, Miami

Back to Top

Jon E. Krupnick Award

2000 – Jon E. Krupnick, Ft. Lauderdale
2001 - Richard M. Shapiro, Bradenton
2002 - Edward M. Ricci, West Palm Beach
2003 - Lance Block, Tallahassee
2004 - Howard Acosta, St. Petersburg
2005 - James L. Wilkes, II, Tampa
2006 - Charles H. Baumberger, Miami
2007 - Kent G. Whittemore, St. Petersburg
2008 - Kelly Hancock, Kelley Stewart & Robert Irvin
2009 - Robert Kerrigan, Pensacola
2010 - Herman Russomanno, Miami
2011 - Eric Faddis, Orlando
2012 - Richard D. Schuler, West Palm Beach
2013– James W. Gustafson, Jr., Tallahassee

Back to Top

 S. Victor Tipton Award

1989 - S. Victor Tipton, Maitland
1990 - Glenda Wood, Tallahassee
1991 - Roy Wasson, Miami
1992 - Joel Eaton, Miami
1993 - Russell Troutman, Winter Park
1994 - Louis K. Rosenbloum, Pensacola
1995 - Barbara Green, Miami
1996 - Joel Perwin, Miami
1997 - Sheila Wolfson Moylan (Posthumously)
1998 - Paul Jess, FJA General Counsel
1999 - Ken Kranz, FJA Special Legislative Counsel
2000 - Philip Burlington, West Palm Beach
2001 - John Newton, Tallahassee
2002 - Robert Peck, AAJ, Washington, DC
2003 - Julie Littky-Rubin, West Palm Beach
2004 - Marc Cooper, Miami
2005 - Lincoln J. Connolly, Miami
2006 - John S. Mills, Jacksonville
2007 - Bard D. Rockenbach, West Palm Beach
2008 - Glenn Klausman, Orlando
2009 - Celene Humphries, Tampa
2010 - Dale Swope, Tampa; Barry Keyfetz, Miami (Lifetime Tipton Award)
2011 - Bryan Gowdy, Jacksonville
2012 - Chris and Shannon Carlyle, The Villages

Back to Top

Judicial Achievement Award

1985 - Justice James C. Adkins
1986 - Hon. James C. Dauksch, Jr., Fifth DCA
1987 - Chief Judge Clarence T. Johnson, Jr., 18th Circuit
1988 - Justice Rosemary Barkett
1989 - Hon. Gerald T. Wetherington
1990 - Chief Justice Raymond Ehrlich
1991 - Chief Justice Leander J. Shaw, Jr.
1992 - Hon. Richard S. Fuller
1993 - Hon. Douglass Shivers, First DCA
1994 - Justice Gerald Kogan, Florida Supreme Court
1995 - Hon. E. Earle Zehmer, First DCA
1996 - Judge Natalie Baskin (Posthumously); and Senior Judge Arthur J. Franza
1997 - Chief Judge F. Dennis Alvarez, 13th Judicial Circuit
1998 - Justice Harry Lee Anstead, Florida Supreme Court
1999 - Judge Lucy C. Brown, 15th Judicial Circuit
2000 - Judge Robert L. Shevin, Third DCA
2001 - Judge James D. Whittemore, U.S. District Court, Middle District of Florida
2002 - Chief Judge Joseph P. Farina, 11th Judicial Circuit
2004 - Judge Raymond O. Gross, Sixth Judicial Circuit Court
2005 - Judge Mary Lupo, Retired, 15th Judiciary Circuit Court
2007 - Judge Richard W. Ervin, III, Senior Judge, First DCA
2008 - Judge Leonard Fleet, Vero Beach
2009 - The Honorable Jorge Labarga, Florida Supreme Court
2010 - Hon. Gary Farmer, Sr., Fourth DCA

Back to Top

Return to Awards Overview Page